“Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Tytuł operacji: “Zielone Mleko”.
Cel Operacji: Innowacje w produkcji mleka krowiego surowego, jego przetwórstwie i wprowadzeniu na rynek serów dojrzewających o podwyższonych walorach odżywczych.
Przewidywane wyniki operacji: produkcja wysokiej jakości serów dojrzewających o wyjątkowych właściwościach odżywczych, wdrożenie modelu żywienia krów mlecznych paszami pozyskiwanymi z użytków zielonych, zastosowanie do produkcji serów dojrzewających innowacyjnych rozwiązań technologicznych, wprowadzenie innowacji marketingowych.
Operacjia pt. “Zielone Mleko”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
“Współpraca” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Rezultaty podsiewów

data dodania: 2022.02.08 09:07

OCENA POLOWEJ EFEKTYWNOŚCI ZASTOSOWANIA MIESZANEK Z ZIOŁAMI

 

Pozyskanie dobrej jakości paszy z trwałych użytków zielonych jest istotnym elementem w produkcji wysokiej jakości mleka oraz produktów mlecznych, w tym również sera. Jednym
z etapów operacji „Innowacyjne Zielone Mleko” była renowacja trwałych użytków zielonych, zarówno pastwisk, jak i łąk, poprzez zastosowanie podsiewu lub pełnej uprawy, sporządzoną specjalnie na potrzeby projektu, mieszanką traw, roślin motylkowatych i ziół. Aby określić efekt zastosowanych mieszanek, przeprowadzono lustrację łąk i pastwisk gospodarstw rolnych uczestniczących w operacji.

Efekt pełnej uprawy widoczny jest już w roku siewu i było to wyraźnie widoczne (zdjęcia). Efekt podsiewów zaleca się badać w drugim roku użytkowania po wykonanym zabiegu, niemniej udział komponentów zastosowanych mieszanek był już widoczny, co świadczy
o wysokiej skuteczności ich zastosowania. Wszystkie podsiane/zasiane wiosną łąki
i pastwiska monitorowane były w okresie od końca sierpnia do września. Skład gatunkowy nieznacznie różnił się między polami, w zależności od ich lokalizacji, warunków glebowo-klimatycznych i, co jest najważniejszym aspektem, warunków wilgotnościowych. Zauważalne były różnice miedzy terenami z większą ilością opadów w sezonie wegetacyjnym, a tymi gdzie tych opadów było niewiele lub w ogóle nie wystąpiły.

Na większości pól prowadzone lustracje wykonane zostały po drugim pokosie, na mniejszej części po pierwszym lub trzecim. Użytki, na których wykonana została pełna uprawa lustrowane były również przed pierwszym pokosem. Przyjętą metodą badania efektywności zastosowanych mieszanek było określenie składu gatunkowego runi, co wykonano licząc udział poszczególnych gatunków na określonej powierzchni. Udział gatunków z wysianych mieszanek w przypadku posiewu oscylował w granicach 10-30 %, co w pierwszym roku użytkowania jest wynikiem dobry, w szczególności na polach o słabszych stosunkach wodnych. Udział komponentów na użytkach po pełniej uprawie był 100%, z niewielka presją chwastów, niestanowiącą problemu gospodarczego.

Kolejnym etapem projektu, jest określenie składu jakościowego mleka, co będzie końcowym efektem zastosowanych mieszanek. Dopiero po tych badaniach będzie można stwierdzić czy gatunki zastosowane do rekultywacji użytków dobrane zostały prawidłowo
i zgodnie z oczekiwaniami producenta sera – produktu finalnego całej operacji.